İrmik Ve Sütten Bayrama Şambalı Tatlısı Tarifi

İrmik Ve Sütten Tepsi Dolusu Şerbetli Tatlı Tarifi 2

Bayrama bu tatlıyı yapabilirsiniz. Şerbetli tatlı tarifleri genel olarak tatlı severler için her zaman ayrı bir yerde olmuştur. Bugün sizlere sunacağımız tatlımız başta İzmir olmak üzere Batı Anadolu’ya özgü bir tatlı olan ve tadına doyulmaz Şambali Tatlısı tarifi. İzmir Şambalisi adıyla coğrafi işaret almış olan bu tatlının çok farklı şekillerde hazırlanış tekniği bulunuyor. Bugün size sunduğumuz tarifimizi beğenerek takip ettiğimiz Zeynebin Mutfağı kanalından alıntı yaparak sizlere sunduk. İster Videoyu izleyerek ister aşağıdan tarifi okuyarak kolayca sizde yapabilirsiniz. İsterseniz geçelim hemen. Süt ve şekeri şeker eriyene kadar iyice çırpalım, daha sonra irmiğin üzerine aktaralım, karıştıralım ve üzerine bir streç film örtelim. En az 12 saat buzdolabında dinlendirelim. Vaktiniz varsa 24 saat dinlendirmek daha iyi olacaktır.
– Dinlenen tatlının hamurunu bir kaç dakika yoğuralım. İlk başta biraz yoğun oluyor, yoğurdukça açılıyor. Ardından 40×30 cm fırın tepsisini sıvı yağ ile yağlayalım ve hamuru tepsiye yayalım. Bir ıspatula yardımı ile düzgünce yayalım ve 4 santim genişliğinde çizikler atalım. Dikkat edelim dilimlemiyoruz sadece çiziyoruz. Ardından Üzerine çiğ badem yerleştirip önceden ısıtılmış 185 derece altüst ayarda pişirelim. Kızarınca fırından alalım. Benim fırınımda 30 dakikada pişti.
– Tatlımız pişerken şerbeti hazırlayalım. Şeker, su ve limonu tencereye alalım. Kaynadıktan sonra en kısık ateşte 15 dakika kaynatalım. Tatlımız pişince fırından alalım ve dilimlerin üzerinden bıçak ile geçelim. Ardından sıcak tatlıya sıcak şerbeti aktaralım. Şerbetini hemen çekiyor.
– Soğuması için bir kenara alalım. Ondan sonra kaymak ya da dondurma ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

İrmik Ve Sütten Tepsi Dolusu Şerbetli Tatlı Tarifi 1

Tepsi Dolusu Şerbetli Şambali için Malzemeler

  • 6 su bardağı irmik
  • 2,5 su bardağı süt
  • 2,5 su bardağı şeker
  • 1 yemek kaşığı karbonat

Şerbet için

  • 5 su bardağı şeker
  • 5 su bardağı su
  • Yarım limon

Üzerine

  • Çiğ badem

Tadına Doyulmaz Şambali Tatlısı Yapılışı

Kaynak Youtube: Zeynebin Mutfağı

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara