Şekli Çok Sorulan Süzgeçte İkramlık Poğaça Tarifi

Süzgeçte Leziz İçli Poğaça Çörek Tarifi 2

Harika şekilli ikramlık poğaça tarifini bu şekilde şekilli hazırlayabilirsiniz. Geleneksel poğaça tarifinden farklı olarak süzgeç kullanılarak yapıldığı için bu ismi almıştır. Süzgeçte yapılan poğaçanın hamuru, un, tuz, süt, maya ve yumurta gibi malzemelerin karıştırılmasıyla hazırlanır. Hamur yoğrulduktan sonra üzeri örtülerek dinlendirilir. Bu sırada üstüne dokunulmadığı için, üzerinde biriken buharın süzülmesi sağlanır. Dinlenen hamur daha sonra küçük parçalara bölünür ve elde yuvarlanarak şekil verilir. Hazırlanan poğaçalar tekrar dinlendirilir ve sonra yağda kızartılır ya da fırında pişirilir. Genellikle kahvaltılarda veya çay saatlerinde tercih edilen süzgeçte yapılan poğaçalar, sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir.

Süzgeçte yapılan poğaça, diğer poğaça çeşitlerine göre daha hafif ve kabarık bir dokuya sahiptir. Hamurun üzerindeki buharın süzülmesi nedeniyle içi daha yumuşak ve ekşi bir tat elde edilir. Ayrıca, süzgeçte yapılan poğaçaların dışı daha çıtır ve altın renginde olur. İkramlık Poğaça çörek tarifi sevenler için yapılışında tel süzgecin kullanıldığı sıra dışı ve tam bir görsel şölen olan hamur işi tarifimizin ayrıntılı yapılışını sizlerin beğenisine sunuyoruz. Tarifi yaparken evinizde bulunan tel süzgeçleri hamura şekil vermek için kullanabilirsiniz. Eğer tel süzgeç kullanmak istemiyorsanız delikli süzgeçleri ya da daha değişik şekiller verebilmek için rende bile kullanabilirsiniz. Kolay ve değişik yapılan hamur işi tarifleri içinde yapılışının kolaylığı ve duruşu ile hemen dikkatleri çeken bu çörekleri istediğiniz zaman istediğiniz sofra için yapıp ikram edebilirsiniz. Doyurucu ve gün boyu tok tutan tariflerden biri olduğu için Ramazan ayında sahur sofraları için bile çok yapacağınız tarifler arasına girecek eminim. Üç malzemeli olarak hazırlanan çörekleri dilediğiniz iç malzeme ile hazırlayabilirsiniz fakat benim favorim yine peynirli ve patatesli iç malzeme oluyor. Hiç zorlanmadan yapılan kısacık zamanda pişip sofraya gelen harika hamur işi tarifini sizler de ustalar gibi yapabilin diye ayrıntılı yapılışı alıntı video ile karşınızda.

Patates dolgulu ve şeklinin farklılığı ile lezzetinden önce dikkatleri çeken, tel süzgeçte pamuk poğaça tarifini hemen denemeniz için karşınızdayız. Hazırlanan hamurun yapılışında toz  yani kuru maya ve ılık süt kullanmalısınız. Toz maya en çok ılık süt ile kendini gösteriyor ve hamur balon gibi kabarıyor. Hamurdan koparılan parçalar el ile biraz açılıp, tel süzgecin içine konulduktan sonra, iç malzemesi eklenerek hamur kapatılır. Bütün hamurlar bu şekilde hazırlandıktan sonra fırında pişmeye bırakılan poğaçaları isterseniz kahvaltılık olarak isterseniz ikramlık olarak hazırlayabilirsiniz. Hacer’in Lezzetleri kanalından Alıntı video sayesinde herkes ustalar gibi yapabilecek. Deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.

Süzgeçte Leziz İçli Poğaça Çörek Tarifi 1

Şekilli ve İçli İkramlık Poğaça Tarifi Malzemeler

  • 1 dolu bardak süt
  • yarım bardak su
  • yarım bardak sıvı yağ
  • 1 tane kuru maya
  • 1 kaşık tuz
  • 3.5 dolu bardak un
  • 1 tane yumurta sarısı
  • 2 tane patates
  • 2 tane kuru soğan

Süzgeçte İkramlık Poğaça Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Hacer’in Lezzetleri

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara