Yaparken ip ve şişe Kullanılan Bayrama Şerbetli Tatlı Tarifi

Plastik Şişe Ve İpten Ünlü Şerbetli Tatlı Tarifi 1

Tekniği çok kolay, saniyede birecek tatlı tarifini ben çok beğendim. Lokma tatlısı seviyorsanız ve saatlerce uğraşmadan, şekil verme derdi olmadan yapmak istiyorsanız bu pratik yöntemi kullanarak sizde evinize lokma tatlısını kolayca yapabilirsiniz. Geçmişi çok eskiye dayanan ve çay saatlerinden tutun bayram tatlılarına kadar her sofraya yakışan bu tatlı tarifinin kolay yapılış tekniği ile herkes usta gibi yapabilecek.
Tatlımızı yaparken bize gereken bir ip ve bir su şişesi. İp mümkünse misina tarzı ya da diş ipi olursa daha iyi sonuç alacaksınız. Tatlıyı yaparken kullanacağımız teknik ise tatlımızın hamurunu hazırlayıp pet şişenin içine dolduruyoruz. Şişenin kapağına ise yıldız şeklinde şekil vererek kafamızı hazırlıyoruz. Hamur doldurulan pet şişenin kapağı kapatıldıktan sonra tenceremize ocağa alıyoruz içine yağımızı doldurup tencerenin iki ucuna ipimizi gergin bir şekilde bağlıyoruz. Bu şekilde hazırlanan ipi hamuru kesmek için kullanacağız. Isındıktan sonra şişemizi eğerek ipin etrafında damlalar halinde keserek hamurumuzu içine döküyoruz. Bu şekilde bütün tarifi hazırlıyoruz. Tencere dolana kadar döküp, hamurların iki tarafı da iyice kızarana kadar piştikten sonra tavanın içinden çıkarıp şerbetimizin içine alıyoruz.

Plastik Şişe Ve İpten Ünlü Şerbetli Tatlı Tarifi 2
Bu tekniği kullanarak dakikalar içinde kocaman tabak dolusu lokma tatlısını hazırlayabilirsiniz. Eğer tatlıyı biraz fazla şekerli seviyorsanız şerbetin içinde biraz fazla bekletebilirsiniz. Yani tatlının şeker oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu kolay ve leziz tarifi deneyeceklere şimdiden afiyet olsun

Plastik Şişe Ve İpten Ünlü Şerbetli Tatlı Tarifi 3

Plastik Şişe Ve İpten Lokma Tarifi Malzemeler

  • ılık süt – 1 su bardağı (200ml),
  • ılık su – 1 su bardağı (200ml),
  • 1 yemek kaşığı kuru maya (10g),
  • 1 adet yumurta
  • 3.5 su bardağı un (400g),
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz (10g)
  • Kızartmak için sıvıyağ

Yaparken ip ve şişe Kullanılan Tatlı Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: YÖRÜK KIZININ MUTFAĞI

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara