Çıtır Çıtır Yaprakları Dökülen İkramlık Tarifi

Böyle Börek Yapılışı Daha Önce Görülmedi 2

Çıtır çıtır tekli börek, genellikle hazır yufka veya böreklik yufkaları kullanılarak yapılan, içerisine peynir, patates, kıyma gibi malzemeler konularak hazırlanan bir börek çeşididir. Tekli börek olması, yufkaların küçük parçalar halinde kesilip tek tek hazırlanmasından kaynaklanır.

Hazırlık aşamasında yufkalar parçalara ayrılır, her parça içerisine önceden hazırlanan harçtan konulur ve sonrasında kenarları katlanarak rulo şeklinde sarılır. Daha sonra yağlanmış fırın tepsisinde pişirilir.

Çıtır çıtır tekli börek, sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir ve birçok yerde kahvaltı, çay saati ya da atıştırmalık olarak tüketilmektedir.

hamur işi sevenler bu böreğin ne kadar katlı olduğuna ve ne kadar çıtır olduğuna şaşıracaksınız. O kadar değişik yapılış tekniği var ki, ben görünce çok şaşırdım. Açılan yufka katlanarak hazırlanıyor. Kesiliyor ama yine katlanıyor. Bu şekilde hazırlanan yufka kesikleri ile bu börek hazırlanıyor. Kısacık zamanda hazırlanan bu çıtır böreğin ayrıntılı yapılışını, Hayalimdeki Yemekler kanalından altı videoyu izleyerek malzeme listesini ve yapılışını izleyerek hemen sizlerde deneyebilirsiniz.

Tekli İkramlık Tarifi Yapılışı

Böyle Börek Yapılışı Daha Önce Görülmedi 2

Katlanarak yufkalar ince ince kesilir. Bu kesik hamurlardan börekler yapılır.

Böyle Börek Yapılışı Daha Önce Görülmedi 3

Kesilen hamur parçaları oklava ile açılır. İçine malzeme eklenir ve hamur bohça şeklinde kapatılır. Tepsiye dizilen börekler pişmesi için fırına verilir.  Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Kaynak: Hayalimdeki Yemekler

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara