Boş Şişede Yapılan İkramlık Dorayaki Tarifi

Boş Şişeniz Varsa Bu Tarifi Mutlaka Denemelisiniz 2

Dorayaki, Japon mutfağına ait popüler bir tatlıdır. İki adet yuvarlak, hafif tatlı pancake arasına koyulan tatlı fasulye ezmesi veya krema dolgusu ile yapılır. Geleneksel olarak kırmızı fasulye ezmesi olan “anko” ile doldurulan dorayakiler en yaygın çeşittir. Dorayaki, çayla birlikte atıştırmalık olarak tüketilen ve genellikle çeşitli farklı tadlarda mevcut olan çeşitli dolgularla sunulan bir tatlıdır. Japon kültüründe oldukça sevilen bir yiyecektir.

Dorayaki teknikleri, Japon tatlısı olan dorayaki’nin yapımında kullanılan farklı beceri ve yöntemleri içermektedir. İşte dorayaki yapımında genellikle kullanılan bazı teknikler:

1. Hamur İşleme: Dorayaki’nin yapımında kullanılan hamur, pürüzsüz ve homojen bir kıvam elde etmek için dikkatlice karıştırılmalıdır. Hamur, yumurtalar, şeker, un ve sıvı malzemelerin doğru oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanır.

2. Pişirme Sıcaklığı: Dorayaki, genellikle yuvarlak veya oval şekilde pişirilir. İdeal bir dorayaki için ısıtılmış tavada yağ kullanılarak her iki tarafı da altın rengi oluncaya kadar pişirilmelidir. Pişirme sıcaklığı ve süresi, dorayakinin içinin yumuşak ve dışının hafifçe kızarmış olmasını sağlamak için önemlidir.

3. Dolum: Dorayaki’nin iç dolgusu genellikle adzuki fasulyesi püresi veya farklı meyve reçelleri kullanılarak yapılır. Dolgu malzemesi dikkatlice ve eşit şekilde dorayaki keklerinin arasına yayılmalıdır.

4. Şekillendirme: Dorayaki’nin tamamen soğuması ve dolgunun içine yerleştirilmesiyle oluşturulur. Genellikle yuvarlak veya oval şekiller verilir. Dorayaki’nin kenarları düzgün olmalı ve eşit kalınlıkta olmalıdır. Bu teknikleri takip ederek dorayaki yapımında başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak, deneyip uygulamak istediğiniz tarife bağlı olarak bazı farklı veya ek teknikler de olabilir.

Dorayaki tatlısını evinizde yapabilirsiniz. Boş su şişesi kullanarak yapılan dorayaki tarifini deneyen herkes hazır aldığınızı sanacak eminim. İlk olarak su şişesinin kapağına delik açarak tarifi yapmaya başlayabilirsiniz. Hazırlanan hamuru içine doldurun ve tava içine dökerek tıpkı krep pişirir gibi pişirin. İçine kahvaltılık çikolata sürülen, dışı eritilen çikolata ile süslenen bu harika tarifin kolay yapılışını, Gözde Yemek Tarifleri kanalından alıntı videoda izleyerek hemen sizlerde deneyebilirsiniz.

Boş Şişede Hazırlanan İkramlık Tarifi Malzemeler

  • 3 yumurta
  • Yarım bardak toz şeker
  • 1,5 su bardağı kadar un
  • 1 paket vanilya
  • Yarım paket kabartma tozu
  • Yarım bardak süt
  • 150 gr kahvaltılık çikolata
  • 100 gr dövülmüş fındık
  • 30 gr sütlü çikolata

İkramlık Dorayaki Tarifi Yapılışı

Boş Şişeniz Varsa Bu Tarifi Mutlaka Denemelisiniz 4

Çırpılarak hazırlanan pürüzsüz hamur şişe içine doldurulur.

Boş Şişeniz Varsa Bu Tarifi Mutlaka Denemelisiniz 1

Tava içine dökülen hamurların her iki tarafı pişirilir.

Boş Şişeniz Varsa Bu Tarifi Mutlaka Denemelisiniz 3

İçine ve dışına çikolata sürülen tatlılar fındık kırıklarına bulanarak ikram edilmeye hazır olur. Dünyaca ünlü ve lezzetli tarifi deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.

kaynak: Gözde Yemek Tarifleri

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara